Vložit inzerát

Stres v zaměstnání

 

 

Když nastupuje do nové práce nebo na novou pracovní pozici, znervózní často i velmi zkušený zaměstnanec. Pravděpodobně vám ale nemusíme říkat, že velká část nervozity, kterou v takovou chvíli pociťujete, je úplně zbytečná. Pokud jste si někdy v nové práci lámali hlavu nad následujícími věcmi, uvolněte se a věřte, že se jimi opravdu trápit nemusíte. 

 

Jak dlouho musím zůstávat večer v práci

Toto se týká zejména osob s alespoň částečně flexibilní pracovní dobou. Pokud ji máte pevně stanovenou, nemusíte daný problém řešit. Co ale když každý do kanceláře přichází a odchází z ní v jinou dobu? Možná jste si na začátku mysleli, že byste svou práci nikdy neměli opouštět dříve než váš nadřízený. Je ale úplně zbytečné být v kanceláři nejdéle ze všech jen proto, abyste odcházeli jako poslední. Jste přece dospělí, takže pokud máte pro daný den odpracované hodiny, které jste měli odpracovat, a nenecháte po sobě žádnou důležitou rozdělanou práci, směle se můžete vydat domů. Pokud si přesto nejste jistí, zeptejte se svého nadřízeného, jaké jsou na vašem oddělení běžné pracovní hodiny. Pravděpodobně nepřichází a neodchází všichni ve stejnou dobu, získáte tak ale alespoň představu o tom, v jakou dobu se předpokládá, že budete v práci k zastižení. 

 

Nebojte se zeptat 

Pokud to jediné, co vám brání se ptát na vše, čemu nerozumíte, je strach z toho, abyste nevypadali hloupě, zapomeňte na to. Možná se bojíte, že budete své kolegy otravovat a zdržovat od jejich práce. Ale mnohdy je to naopak. Když se budete více ptát, často uděláte na své kolegy lepší dojem. Mnohem rychleji se naučíte svou práci a dovedete se svými kolegy dříve udržet tempo. 

 

Co si o mně ostatní pomyslí

Nepřemýšlejte tolik nad tím, co o sobě před svými kolegy prozradíte. Pokud plánujete danou pracovní pozici zastávat dlouhodobě, stejně většinu věcí dříve nebo později zjistí. Jistě není nejlepší nápad vykládat vše

 

Nemám co na sebe 

Trochu úsměvná klasika, která se často připisuje něžnému pohlaví. V začátcích nové práce chce člověk vypadat co nejlépe, aby zanechal dobrý první dojem. A sehnat na to ten správný outfit někdy může být opravdu oříšek. Pokud ale přijdete slušně oblečení adekvátně situaci, je to zcela dostačující. Ostatní pravděpodobně ani nebudou sledovat, co máte na sobě a budou se více zajímat o to, jací doopravdy jste. Schválně, pamatujete si, co měli na sobě vaši bývalí kolegové, když přišli první den do práce? Pravděpodobně ne… 

 

 

Proč mě vůbec přijali? 

Možná začínáte pochybovat, zda se na danou pozici vůbec hodíte a stačíte na ni. I když jste se pravděpodobně snažili na pohovoru vypadat jako ten nejdokonalejší kandidát, vězte, že s tím se tak nějak počítá. Přesto se rozhodli vás přijmout. Váš nadřízený věděl, co dělá. A i když si možná teď připadáte neschopně, není to nic, za co byste se měli stydět. První dny v novém pracovním prostředí zkrátka dělá nějaké chyby každý a počítá se s tím. Není možné udělat všechno dokonale hned napoprvé, tak se tím netrapte. Snažte se ze svých chyb poučit a příště už to určitě zvládnete lépe. 

 

 

Chybí mi moje stará práce 

V předchozí práci jste již věděli, co a jak. Všechno dávalo smysl, věděli jste, co si můžete dovolit a co se od vás chce. Tady je to zatím jedna velká neznámá. Nejspíš se vám po vaší staré práci bude nějakou chvíli stýskat, a to i v případě, kdy jste velmi rádi, že jste odtamtud konečně odešli. Je to normální, chce to jen čas, než si zvyknete na nové prostředí a naučíte se, jak to tam chodí. Zkuste si mezitím ten čas v nové práci zpříjemnit. Pozvěte své kolegy na kávu, abyste je lépe poznali nebo si ozdobte pracovní stůl předměty, které jsou vám blízké.

 

 

MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.