Vložit inzerát

Sledování zaměstnanců §

 

 

Velký bratr se dívá. Když George Orwell psal knihu 1984, nejspíš nevěděl, co nám budoucnost přinese. Ale už je to tady. V dnešním světě je téměř nemožné najít místo, kde by o nás někdo nevěděl. Minimálně, co se týče velkých měst, která jsou většinou celá pokrytá kamerovým systémem. Jak je to ale v pracovním prostředí, vyhneme se dohledu za svým kancelářským stolem.

 

 

Kontrola bez souhlasu 

Firmy, které vyrábějí nástroje zaměřené na monitoring produktivity, prozradily, že v průběhu pandemie stoupl zájem o jejich produkty. Je možné, že k tomu některé firmy přistoupily z důvodu rozvoje práce na home-office. Možná měly pocit, že pokud jejich zaměstnanci budou pracovat na dálku, ztratí jinak přehled o jejich aktivitě a produktivitě. Zda a v jakém rozsahu jsou zaměstnanci sledováni, je bohužel velmi obtížné zjistit. Většinou se firmy nijak nehrnou do toho to svým zaměstnancům oznámit a užívají tak tyto softwary bez jejich souhlasu. 

 

 

Nečestné a nesportovní chování 

Sledování svých zaměstnanců není žádnou novinkou, děsivé však je, v jaké míře se to v posledních několika letech rozmáhá. Klasikou bylo sledovat čas, kdy se zaměstnanec přihlásil a odhlásil z práce. Některé firmy však zavedly například i sledování aktivity stisknutí kláves, kontrolu emailové schránky a další, ještě nekalejší praktiky, jako je náhodné pořizování screenshotů obrazovky. Z právního hlediska se jedná o oblast, která není plně pokryta zákony. Přesto se jedná o aktivitu, které by se každá firma měla vyhnout a zavést ji opravdu jen v těch naprosto nejnutnějších případech, pokud všechny ostatní možnosti selhaly. Jedná se o zásah do soukromí zaměstnanců a v každém takovém případě by o tom zaměstnanci měli vědět – jaká data a za jakými účely mohou být sledována a zpracovávána. Je pochopitelné, že se zaměstnavatelé bojí, že práce z domova nebo flexibilnější pracovní doba povede k menší produktivitě zaměstnanců. Řešit to ale pomocí sledování toho, jak zaměstnanci tráví svůj pracovní den, je přinejmenším hodně diskutabilní způsob řešení této problematiky.

 

 

MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.