Vložit inzerát

Koronavirus a pracovní trh

 

 

Kvůli současné situaci ve světě se většina zaměstnanců snaží přesunout svou práci na home-office, nebo alespoň využít hybridní formu práce. Jistě, práce z domova má také spoustu výhod, odsun z kanceláří by ale mohl připravit mladé o spoustu zkušeností, které by jim práce v kanceláři mohla přinést. Práce online se dá sice lépe nakombinovat se studiem nebo osobním životem, ochuzuje ale zaměstnance o pracovní kolektiv a možnost učit se od sebe navzájem. 

 

 

Předávání zkušeností 

Obzvlášť mladí absolventi čerpají z práce v kanceláři nejvíce. Na začátku budování kariéry se hodí setkání tváří v tvář, díky nim se jim daří navazovat nové kontakty a lépe se učit od zkušenějších kolegů. A tyto kontakty jim poté mnohdy vydrží na celý život. Mladí lidé byli na pracovním trhu jednou z nejzasaženějších skupin ohledně pandemie koronaviru. Ztížené podmínky ukončení studia, problémy s nezaměstnaností a když už se jim podařilo nějakou práci získat, nemohli pracovat v blízkosti zkušenějších kolegů. Většina firem v rámci koronaviru také přestala nabírat stážisty a nabízet praxe studentům, protože potřebovali co nejvíce snížit počet svých zaměstnanců a minimalizovat riziko nákazy. 

 

 

Problémy se sehnáním pracovního úvazku 

Přestože se při zmírňování opatření mladí lidé vraceli do práce rychleji než ostatní věkové skupiny, z mnohých studií vyplývá, že absolventů je stále mnohem více než pracovních pozic, kde by se mohli uplatnit. Je možné, že dopady koronavirové pandemie budou ještě dlouho ovlivňovat pracovní trh. Mnohé firmy musely například část svých zaměstnanců poslat na nucenou dovolenou. Hrozí tedy reálné riziko, že pokud se ekonomika opět správně nerozjede, stane se určitá část zaměstnanců nadbytečná, nebo dojde ke krácení pracovních úvazků či hodinové sazby. Přestože mladí absolventi bývají flexibilní a ochotní učit se nové věci, pokud nemají možnost chodit na studentské stáže, dostanou se hůře ke zkušenostem. A zkušenosti v oboru bohužel hrají v procesu náboru často velmi významnou roli, obzvlášť, pokud se jedná o lépe placené pozice.

 

 

MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.