Vložit inzerát

Co znamená Sick days

 

 

Pravděpodobně jste už pojem sick day někdy během svého života slyšeli. Tento speciální druh firemního benefitu je v současné době čím dál tím oblíbenější a není se čemu divit. V době flexibility je skvělým přínosem, jak pro zaměstnance, tak i jejich zaměstnavatele. Co přesně znamená a jak ho v rámci své práce můžete využít? 

 

 

Co to jsou sick days 

Sick days je druh zdravotního volna, které je v současnosti pouze firemním benefitem. Zaměstnavatel si tak sám může rozhodnout, zda a kolik sick days bude svým zaměstnancům nabízet, běžně to bývá kolem tří až pěti dnů za rok. Toto zdravotní volno je určeno pro případy, kdy máte pocit, že na vás něco leze a necítíte se dobře. Využívá se proto v těch případech, kdy se jedná o nemoc, ze které se dokážete vyležet během několika málo dnů. Velkou výhodou sick days je, že kvůli nim nemusíte chodit ke svému lékaři pro neschopenku, můžete rovnou na pár dnů zůstat doma a odpočinout si. Pokud jste při nástupu do práce nepodepsali kolektivní smlouvy, kde by byly přesně stanoveny důvody a podmínky k čerpání sick days, nebo to nemáte napsané ve své pracovní smlouvě, teoreticky můžete sick days využít kdykoliv. Tedy i v případě, kdy si zkrátka potřebujete odpočinout nebo něco zařídit. Rozhodně se však nedoporučuje sick days zneužívat, mohli byste pak litovat toho, že už jste si je vybrali. 

 

Rozevírající se nůžky společnosti 

Problém různé možnosti přístupu k sick days vychází hlavně z toho, že jelikož se jedná o firemní benefity, dosáhnou na ně častěji pouze zaměstnanci na lepší pracovní pozici. Což přirozeně vede k dalšímu rozevírání nůžek mezi lépe a hůře placenými zaměstnanci. Zvlášť s prohlubující se ekonomickou krizí může tento nepoměr mezi sick days přinést další problémy. Životní náklady se zvyšují a v případě nucené izolace nebo karantény, která by nebyla proplácená zaměstnavatelem, to pro ohrožené skupiny může znamenat riziko chudoby. Je tedy ke zvážení, jestli by nebylo vhodné sick days ošetřit ze zákona tak, aby na ně měl nárok každý. Nebo alespoň v současné době zařídit, že dny, které člověk stráví v karanténě nebo v izolaci, dostane proplacené.

 

Výhodnost pro obě strany 

Pro zaměstnance je sick days skvělý v tom, že se neodečítá z dovolené a zároveň se během nich vyplácí normální výška mzdy. Proto to zaměstnance netlačí k tomu chodit do práce i v případě, kdy se opravdu necítí dobře. Odpadne tak nebezpečí, že by svou počínající nemocí nakazil další ze zaměstnanců. A kratší odpočinek je vždy levnější než dlouhodobé léčení. Pokud se začínající nemoc podchytí včas, je šance, že se z ní člověk vyléčí mnohem rychleji, než kdyby ji nechal propuknout. Stačí tedy, aby zůstal zaměstnanec na pár dní v klidu doma a bude se brzy moci vrátit zpět do práce v plné síle.

 

 

MyJobsi.cz | Vyhledávač práce od 123jobs Media s.r.o.